Społeczeństwo informacyjne to społeczeństwo korzystające z informacji za pośrednictwem dostępnej i wspólnej technologii w życiu codziennym i zawodowym. Aktywne działania informacyjne społeczeństwa wynikają z potrzeby dostępu do informacji. Widać to w edukacji kulturze życiu zawodowym we wszystkich instytucjach. Zwłaszcza tych traktowanych jako wspomagające edukację – towarzystwa naukowe, popularno naukowe, archiwa oraz biblioteki.
Prawo do informacji to jedno z praw obywatelskich każdego członka społeczeństwa.
W jaki sposób biblioteka wspiera rozwój społeczny na czym polega jej rola w społeczeństwie informacyjnym?

1.      Odpowiada na potrzeby użytkowników poprzez
  • udostępnianie swoich zbiorów
  • upowszechnianie piśmiennictwa
  • propagowanie czytelnictwa ponieważ: uzupełnia zbiory zgodnie z zapotrzebowaniem społecznym w nowości.
  • O charakterze księgozbioru, organizacji zbiorów, sposobie ich opracowywania i udostępniania zakresie komputeryzacji decydują wiek, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, potrzeby czytelnicze i intelektualne użytkowników.
2.      Komputeryzacja bibliotek w której dużą rolę odgrywa tu przekazywanie i wymiana danych cyfrowych wiąże się ze zmianą nawyków. Choć daleko nam jednak do końca epoki Gutenberga jeśli chodzi o dostępność Internetu w bibliotekach to pozostaje tu jeszcze wiele do zrobienia.

3.      Propaguje wydarzenia kulturalne i artystyczne poprzez informowanie o bieżących imprezach kulturalnych i promowanie własnego regionu jego kultury i tradycji.

4.      Rozbudza potrzeby czytelnicze młodzieży i pozwala rozwijać zainteresowania nie wyrażane bądź nie uświadamiane w domu, czy szkole. A jeśli chodzi o dorosłych pozwala realizować swoje zamiłowania poza pracą.

5.       Pełni funkcje edukacyjne ponad 50% czytelników to dzieci i młodzież w wieku szkolnym – 7 –20 lat. Czytelników nie interesuje resortowa przynależność biblioteki. Czy będzie to Biblioteka Szkolna, czy Publiczna ale jej wyposażenie i zasób informacyjny księgozbioru, dostęp do czasopism i internetu

6.      Pomaga podnosić kwalifikacje zawodowe, gdyż posiada księgozbiór specjalistyczny z wielu dziedzin nauki

7.      Zdarzają się informacje biznesowe i handlowe w postaci wykazów firm informatorów kartotek nazw firm reklamowych

W ten sposób biblioteka pozyskuje czytelników którzy w przyszłości przyjdą do biblioteki a może także będą aktywnie działać na rzecz tej i podobnych instytucji. O jej roli w budowaniu społeczeństwa informacyjnego świadczy to że jest placówką niezbędną dla działania informacyjnego każdej społeczności.

Marzec 2011
« Gru   Kwi »