W roku 2016 przypada 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. Autor był bacznym obserwatorem obyczajowości i kultury, oraz piewcą wojowników o polskość. Aby przybliżyć klimat epoki, w której osadził akcję swoich powieści biblioteka zorganizowała plenerową imprezę dla wszystkich – małych i dużych.

Zgodnie z obietnicą – działo się! Piękne czerwcowe popołudnie. Na dziedzińcu przed biblioteką pojawili się rycerze. Przybyli zainteresowani imprezą goście i przechodnie. Okoliczni mieszkańcy zaciekawieni niecodzienną sytuacją dołączali. Było nas coraz więcej. Rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, kobiety i sporo mężczyzn. Wielu mieszkańców wieżowca śledziło wydarzenie z własnych balkonów 😉

Panowie z Gminnego Klubu Signum Polonicum w Ksawerowie, w historycznych kostiumach wzbudzali coraz większe zainteresowanie. Opowiadali o uzbrojeniu rycerza polskiego, zaprezentowali walki szablami. Stworzyli tym samym klimat czasów opisanych w “Trylogii” i “Krzyżakach”.

Zabawa była przednia! Dorośli nie tylko zdobywali wiedzę, ale mogli się nią publicznie pochwalić w quizie dotyczącym Sienkiewicza. Za poprawne odpowiedzi nagradzano czekoladami.

W tym samym czasie rycerze skupili wokół siebie gromadę dzieci. Jedne ubierały się w zbroję, inne uczestniczyły w biegu rycerskim. Zadanie nie było łatwe, bo trzeba było przeskoczyć belki słomy, trafić włócznią w główkę kapusty, mieczem przeciąć jabłko na pół, rzucić podkową i nosić worek z sianem. Wszyscy spisali się na medal. Z ponad dwudziestu śmiałków wyłoniono czwórkę zwycięzców, którzy w czasie 19-26 sekund pokonali tor przeszkód, wykonując zadanie ;-)  Uczestnicy otrzymali pamiątkowe emblematy, a zwycięzcy słodycze.

Rozochocona widownia poprosiła Rycerzy o bis. Dzięki ich uprzejmości ci, którzy dołączyli w trakcie imprezy mogli także obejrzeć rycerskie potyczki.

Zabawę śledziło oko kamery Telewizji Osiedlowej Ret-Sat. Relacja będzie emitowana w programie z cyklu “Okiem kamery”.

Za wielką życzliwość dziękuję Panom z Gminnego Klubu Signum Polonicum – Prezesowi Mariuszowi Opala, Sebastianowi Rybczyńskiemu, oraz Arkadiuszowi Biały, Amadeuszowi Biały, Piotrowi Jankowskiemu, Piotrowi Nowakowi, Konradowi Sochackiemu, Andrzejowi Ulbrych.

Jestem przekonana, że to spotkanie zapadnie głęboko w pamięci przyszłych rycerzy i nie tylko 🙂

DB

Fot. Katarzyna Rzeźniczak

2016 Rok Henryka Sienkiewicza (1846-1916) Signum Polonicum