dkk logo

27 lipca 2016 roku Dyskusyjne Kluby Książki z całej Polski wyruszyły do Wrocławia, aby wziąć udział w Literackim Woodstocku 2016. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Europejska Stolica Kultury Wrocław i Instytut Książki. Impreza odbyła się w plenerze, na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. W tym historycznym wydarzeniu wzięło udział ponad ośmiuset czytelników. Spotkali się, aby świętować 10-lecie istnienia Dyskusyjnych Klubów Książki. Na festiwal pojechałam z czytelniczkami: Ewą Thil, Grażyną Dolną i Hanną Zabłocką. Nasz Klub jest stosunkowo młody, bo spotykamy się dopiero przez półtora roku.

W ciągu trzech dni (28-30.07) zaplanowano wiele literackich atrakcji. Większość spotkań toczyła się w tym samym czasie, w ośmiu namiotach. Wybór był bardzo trudny. Woodstock rozpoczęły spotkania z literaturoznawcami i dziennikarzami. My zdecydowałyśmy się na prelekcję “Literatura (dla) kobiet”, którą przedstawiła Bernadetta Darska. Omówiła ona trendy i zagadnienia literatury kobiecej. Przytoczyła nazwiska pisarzy zasługujących na uwagę.

Późnym popołudniem, na oficjalnej inauguracji, wręczono nagrody dla najbardziej poczytnych pisarzy. Wśród nich znaleźli się: Jacek Dehnel, Wiesław Myśliwski, Jacek Hugo-Bader (lit. faktu) i Barbara Kosmowska (lit. dziecięca).

Gwiazdą wieczoru była hiszpańska pisarka, dziennikarka Rosa Montero. Wysłuchaliśmy fragmentu jej opowiadania, niepublikowanego w Polsce, w znakomitej interpretacji tłumaczki Małgorzaty Kolankowskiej. Autorka swoim poczuciem humoru odwróciła uwagę od deszczowej aury. Po spotkaniu uczestnicy oddali się biesiadzie, następnie bawili się na koncercie “Pablopavo & Ludziki”.

W drugim dniu wybrałyśmy spotkanie z Marcinem Baranem. Zaintrygował nas tytuł “Świetne a przegapione”. Prelegent omówił trzy utwory, które warto przeczytać: “Pod prąd” K. Jaworskiego, “Narogi i patrochy” J. Szopera i opowiadanie E. Hemingwaya “Kanarek”.

Z niecierpliwością czekałyśmy na kolejne spotkanie, tym razem z Wojciechem JagielskimJackiem Hugo-Baderem. Warto było. Autorzy przytoczyli wiele interesujących historii ze swojej pracy. Zgodnie z zapowiedzią – opowiadali o świecie.

Pod wieczór nadszedł czas na spotkanie z katalońskim pisarzem Ildefonsem Falconesem, który mówił o procesie i przygotowaniach towarzyszących pisaniu powieści. Zapowiedział kontynuację “Katedry w Barcelonie”. Hanna kupiła ostatnią powieść “Bosonoga królowa”, otrzymała autograf. Po przeczytaniu obiecała podarować książkę do księgozbioru biblioteki 🙂

Następna gwiazda Woodstocku to Olga Tokarczuk. Słuchaliśmy jej z dużą przyjemnością. Według pisarki “Język to nóż i widelec, którymi konsumujemy rzeczywistość”.

30 lipca w samo południe na wrocławskim Rynku tysiąc osób (800 członków DKK i 200 chórzystów) zaśpiewało po raz pierwszy Światowy Hymn Książki UNESCO. Autorem słów jest Tadeusz Różewicz, muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

I jeszcze spotkanie z Danutą Wałęsą.

Na zakończenie naszej literackiej przygody, wybrałyśmy spotkanie “Smartfon na trotuarze” z Łukaszem Orbitowskim i Jakubem Żulczykiem. Niestety ten drugi w ostatniej chwili odwołał swój udział. Orbitowski, nominowany w 2016 roku do literackiej Nagrody Nike, opowiedział o swojej twórczej drodze, literackim dojrzewaniu, planach.

Udało się choć przez kilka minut posłuchać Michała RusinkaMariusza Urbanka. Niestety wszędzie nie można było być 🙁

Literacki Woodstock dostarczył nam wielu wrażeń oraz wiedzy. Dał okazję do spotkania najbardziej popularnych pisarzy polskich, krytyków literackich, dziennikarzy, a ponad to pisarzy hiszpańskich. Pomimo czasami kapryśnej i dynamicznej pogody wszystko się udało. Brawo dla organizatorów! Wspaniała impreza!

PS. Wojskowa kuchnia na medal 🙂

Pani dyrygent Izabela Polakowska przekazała nam tyle fantastycznej energii, wszak uwierzyliśmy, że śpiewać każdy może ;-)

DB

Reprezentacja Dyskusyjnego Klubu Książki z Filii Nr 7 Podążamy na spotkania z pisarzami