Luty 2013
« Gru   Mar »

PostHeaderIcon Rok 2013 – Rok Juliana Tuwima

TuwimWędrówka śladami Juliana Tuwima po Łodziławka 1

Gdy kiedyś czołem dosięgnę gwiazd

I przyjdzie chwały mej era,

Gdy będzie o mnie kilkaset miast

Sprzeczać się jak o Homera.    Gdy w Polsce będzie pomników mych

więcej niż grzybów po deszczu,

I w każdym mieście zacznie się krzyk :

“Ja ciebie wydałem, wieszczu !” –    Niechaj potomni przestaną snuć

Domysły “w sprawie Tuwima”

Bo sam oświadczam : mój gród – to Łódź,

To moja kolebka rodzinna!     Niech sobie Ganges, Sorrento, Krym

Pod niebo inni wynoszą.

A ja Łódź wolę! Jej brud i dym

Szczęściem są mi i rozkoszą !…    Więc kocham twoją “urodę złą”,

Jak matkę niedobrą – dziecię.

Kocham twych ulic szarzyznę mdłą.

Najdroższe miasto na świecie…..”       Wiersz pt. : “Łódź”

Julian Tuwim poeta, satyryk i tłumacz. Urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi przy ul. J. Kilińskiego 46. (Widzewskiej 44 ) W latach 1896 – 1919 r. rodzina Tuwimów kilka razy zmieniała miejsce zamieszkania : 1896-1902/3 mieszkanie przy Pasażu Szulca – Aleja 1 Maja 5 m 13 (Pasażu Szulca) ,  od 1902 albo 1903 r. ul. Andrzeja 42 (Andrzeja 40), w latach 1914-1917 kolejnym miejscem pobytu  była ul. Narutowicza 54 (Dzielna 50) od 14.11.1917 r. przy ul. Al. Kościuszki 27 m 5 (Spacerowej  27)- było to ostatnie miejsce pobytu Tuwimów. W 1935 r. zmarł ojciec poety, a matka została umieszczona w szpitalu w Otwocku gdzie została zamordowana 19.08.1942 r. podczas likwidacji szpitala. Tym samym mieszkanie przy ul Spacerowej 27 było ostatnim miejscem pobytu rodziny Tuwimów w Łodzi. W mieszkaniu rodziców Julian Tuwim był zameldowany do 1919 r., tzn. do momentu ślubu ze Stefanią Marchew który miał miejsce 30 kwietnia  w synagodze przy Al. Kościuszki 2.  Po ślubie poeta z żoną zamieszkali w Warszawie przy ul. Królewskiej 41. Po wyjeździe do Warszawy często odwiedzał rodziców i przy okazji miasto z którym był bardzo związany. W specyficzny dla siebie sposób o swoich uczuciach pisze w wierszu pt. “Łódź”. Część swej twórczości poświęcił miastu w którym się urodził i które było mu tak bliskie. Napisał o mieszkańcach, ulicach i o miejscach dla niego ważnych.

W latach 1904-1914  był uczniem Męskiego Gimnazjum Rządowego usytuowanego przy ul. H. Sienkiewicza 46 (Mikołajewskiej 44). Debiutował wierszem pt. “Prośba”. W 1915 r. na stałe rozpoczął współpracę  z Nowym Kurierem Łódzkim, teatrami rewiowymi i kabaretem Bi-Ba-Bo”.

Julian Tuwim wyjechał z Łodzi w 1916 r. na studia prawnicze do Warszawy.  Odwiedzając rodziców włączał się w życie kulturalne miasta. W 1935 r. umarł ojciec, 1947 r. odbył się pogrzeb matki (po ustaleniu miejsca pochówku w końcu kwietnia zostaje przeprowadzona ekshumacja, 4 maja  Poeta  z gronem najbliższych uczestniczył w ceremonii pogrzebowej). Rodzice Juliana Tuwima Adela i Izydor Tuwimowie pochowani zostali na łódzkim cmentarzu żydowskim  ul. Bracka 40.

5.09 1939 r. wyjeżdża do Paryża, 1940 przez Portugalię do Brazylii gdzie rozpoczyna pracę nad poematem pt. “Kwiaty polskie”, 1941 wyjazd do USA, w latach 1942-1944 pozostaje w kontakcie z krajem. Publikuje artykuły , wiersze. 23 stycznia 1945 r. wysyła telegram “Do mieszkańców Łodzi” w którym zapowiada powrót do kraju dnia 12 czerwca 1946 wraca do Warszawy. Zmarł 27 grudnia 1953 r w domu “Halama” w Zakopanem.

Pisał również dla dzieci. W wierszach adresowanych dla  najmłodszych przedstawiał otaczający świat widziany ich oczyma. Jego twórczość bawi kolejne pokolenia najmłodszych.Takie wiersze jak : Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dyzio Marzyciel i inne nie straciły na swej popularności. Julian Tuwim był laureatem  licznych nagród : dwukrotnie Nagrody Literackiej Miasta łodzi (1928,1949), nagrody Polskiego Pen Clubu (1935) , tytuł doktora honoris causa UŁ (1949), Nagroda Państwowa I stopnia ( 1951).

źródło : Łódzkie adresy Juliana Tuwima / R Bonisławski

Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej / red. B. Tylicka, G. Leszczyński