Czerwiec 2016
« Maj   Lip »

PostHeaderIcon O Henryku Sienkiewiczu

H.Sienkiewicz          Henryk Sienkiewicz (1846-1916)

W utworach Henryka Sienkiewicza można znaleźć wiele ponadczasowych przemyśleń. Używając plastycznego języka wykreował bohaterów swoich powieści tak, żeby stali się czytającym bliscy i niezapomniani. Np. w „Panu Wołodyjowskim” napisał cyt.: „Cóż bowiem są smutki, jeśli nie myszy, które gryzą ziarna wesołości złożone w naszych sercach”. Wielki pisarski talent, zamiłowanie do historii i pasja podróżowania pomogły Henrykowi Sienkiewiczowi zostać najwybitniejszym polskim pisarzem przełomu XIX i XX wieku. Jego książki tłumaczono na wiele języków. 10 grudnia 1905 roku jako pierwszy polski pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Pisarz urodził się w Woli Okrzejskiej, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. W kościele w Okrzei na ścianach wiszą liczne epitafia członków rodziny, znajduje się grób matki i i usypany w pobliżu kopiec Sienkiewicza. Gdy miał 12 lat rozpoczął naukę w stołecznym gimnazjum. We wrześniu1866 roku zdał maturę, a w październiku podjął studia w Szkole Głównej. W sierpniu i we wrześniu 1974 roku Sienkiewicz wybrał się w pierwszą zagraniczną podróż do Francji i Belgi. W kolejnej podróży odwiedził Amerykę. Podróżując po Stanach Zjednoczonych pisał dla Gazety Polskiej. Spotykając mieszkających tam Polaków, słuchał ich opowieści, później zostali oni bohaterami jego nowel, np.: Za chlebem, Latarnik, Sachem. Kolejnym miejscem pobytu był Paryż. Po powrocie do kraju rozpoczął pisanie „Dla pokrzepienia serc”. W 1911 roku powstała powieść pt.: “W pustyni i w puszczy”, która przysporzyła pisarzowi najwierniejszych czytelników– dzieci. Zmarł w Vevey pod Lozanną w Hotelu du Lac. W 1924 roku prochy pisarza przeniesiono do Polski, do Warszawy, gdzie zostały złożone w podziemiach katedry św. Jana.

Więcej informacji o Henryku Sienkiewiczu można znaleźć w książkach wymienionych w zestawieniu bibliograficznym.

Książki wykorzystane jako źródło informacji o Henryku Sienkiewiczu:

1. Bohaterowie naszych książek, B. Tylicka, Łódź 1999

2. Czerwińska-Rydel A., Piórem czy mieczem: Opowieść o Henryku Sienkiewiczu, Łódź 2016

3. Glinka T., Śladami dawnych Polaków, Poznań 2007

4. Kaniewska B., Henryk Sienkiewicz, Poznań 2012

5. Jaskuła Z in, Literacki atlas Polski, Kraków 2007

6. Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej, red. B. Tylicka, G. Leszcvzynski, Wrocław 2002

7. Zarych E., Podróż przez epoki, Kraków 2010

źródło.rema.com.pl