PostHeaderIcon Książki zapadające w pamięć

Królowa deszczu

Królowa deszczu to opowieść o Afryce, miłości, dojrzewaniu, dorastaniu. I pięknie, które przyciąga jak magnes, które fascynuje, nawet gdy go nie rozumiemy.
Główna bohaterka to Annah – gdzieś w głębi rozpuszczona, bogata dziewczyna, którą zafascynowała Afryka wyłaniająca się z listów jej ciotki. Postanawia zostać misjonarką i służyć tam, gdzie kiedyś pracowała jej ciotka. Ale los nie ułatwia jej tego, rzucając ją w coraz to inne miejsca i wciąż zabierając to, co kocha.
“Królowa deszczu” to książka napisana z pasji i miłości. Książka, którą czyta się niemal jednym tchem, która odłożona na półkę, woła i przyciąga, nie pozwala o sobie zapomnieć.

Spotkamy się pod drzewem ombu

Wspaniała saga rodzinna, wzruszająca opowieść o niespełnionej miłości i przebaczeniu, osadzona w realiach współczesnej Argentyny. Sofia dorasta w bogatej rodzinie na ranczu w Argentynie. Wraz z kuzynem Santim bawi się wśród potężnych konarów drzewa ombu, które ma ponoć magiczną siłę spełniania marzeń. Po latach marzenie zamienia się w rzeczywistość i przyjaciele z dzieciństwa zostają potajemnie kochankami. Kiedy rodzice Sofii to odkrywają, wysyłają dziewczynę do Europy. Czy ich miłość przetrwa?

Poszukiwacze muszelek

Kiedy Penelopa Keeling zaczyna swą opowieść, ma sześćdziesiąt cztery lata. Ma za sobą pochopnie zawarte małżeństwo w burzliwym czasie wojny. To za jego sprawą opuściła kiedyś rodzinny dom w Porthkerris. Teraz, kiedy wychowała już troje dzieci, pragnie powrócić do miejsca, gdzie dorastała. Wspomina wszystkie złe i dobre strony młodych lat. I nagle też dowiaduje się, że olejne obrazy jej ojca stały się modne. I cenne. Tak jak ten jej ulubiony, przedstawiający dzieci na plaży: „Poszukiwacze muszelek”. Szybko także starsza córka Nancy i syn Noel uznają, że obraz należy sprzedać – ku rozpaczy matki. Jedynie Oliwia, młodsza córka, wie, że należy zrobić wszystko, by Penelopie nie zabierać tej największej w jej życiu radości. Ale czy zdoła przekonać zaślepione rodzeństwo…

Dzika lawenda

Dzika lawenda to opowieść o losach Simone Fleurier, która po tragicznej śmierci ojca musi opuścić rodzinną farmę i wyjechać do Marsylii. Rozpoczyna ciężką pracę w pensjonacie surowej ciotki, gdzie poznaje piękną i cyniczną gwiazdę estrady. Dzięki niej odkrywa fascynujący świat rewii. Talent i determinacja otwierają przed młodą Simone drogę na szczyty sławy. Jednak wraz z wybuchem II wojny światowej nadchodzi czas wielkich zmian i ryzykownych decyzji, które nadadzą jej życiu zupełnie nowy sens. Dzika lawenda zabiera czytelnika w fascynującą podróż, która rozpoczyna się w sielskiej atmosferze Prowansji i uliczkami Marsylii wiedzie do najwspanialszych rewii Paryża, zahaczając po drodze o dekadencki, przedwojenny Berlin i rozbrzmiewający jazzem Nowy Jork. W subtelnej mieszance literackiej fikcji i historycznych faktów przewijają się sławne osobistości dwudziestowiecznej Francji: Coco Chanel, Charles de Gaule, Picasso, Renoir i Josephine Baker. Muzyka, taniec i śpiew stanowią tło dla opowieści o pasji, miłości, rywalizacji i poświęceniu.

Trzynasta opowiesc

Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknęły się w świecie książek.
Margaret Lea – zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter – największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy.
Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem.
Teraz – ponaglana śmiertelną chorobą – chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret – dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie?
Rozpoczyna się walka z prawdą i o prawdę. Ożywają wielkie uczucia, grzeszne namiętności, przeklęte i tragiczne postaci, duchy przeszłości. Porywa nas magia urzekającej opowieści.
Trzynasta opowieść Diane Setterfield to niezwykła proza. Ma nastrój, piękno i siłę oraz wyjątkowość i prawdziwość największej literatury XIX wieku, a emocjonalność i magię narracji poruszającą do głębi współczesnego czytelnika.

źródło:www.azymut.pl

Czerwiec 2011