PostHeaderIcon Pół roku w DKK

29.01   Mroczne kulisy władzy i tajemnice polskiego “szołbiznesu” czyli Karolina Korwin – Piotrowska – “Bomba. Alfabet polskiego szołbiznesu” oraz Piotr Głuchowski – “Lód nad głową”

Po trochę dłuższej świątecznej przerwie spotkałyśmy się w styczniu, aby omówić tym razem dwie pozycje: P. Głuchowskiego „Lód nad głową” – polityczny thriller o mrocznych kulisach władzy, biznesu i mediów oraz K. Korwin-Piotrowskiej – subiektywny portret ludzi i zjawisk znanych pod wspólną nazwą „polski szołbiznes”.

Oba utwory napisane zostały przez dziennikarzy i to się czuje. Zupełnie różne, ale ich czytanie wzbudzało podobne, czasami silne emocje. Po przeczytaniu obu książek doszłyśmy do wniosku, że tak właściwie oba światy – polityczny i „szołbiznesowy” nie różnią się wiele od siebie. Tylko ten pierwszy bardziej wpływa na nasze życie.

Omawiane książki  Nowa klubowiczka

26.02   Mroczne ludzkie sprawy czyli Joanna Bator – “Ciemno, prawie noc

Na lutowym spotkaniu postanowiłyśmy podyskutować o książce laureatki nagrody „Nike” J.Bator „Ciemno prawie noc”. Główna bohaterka Alicja Tabor prowadzi reporterskie śledztwo dotyczące zaginięcia trójki dzieci. Sama zmaga się jednocześnie z demonami rodzinnych tajemnic. Książka napisana w konwencji powieści gotyckiej nie bawi, zmusza do zastanowienia się nad własnymi tajemnicami. Od pierwszych stron wciągnął nas styl tej opowieści. Nasze panie uznały powieść za wartą przeczytania.

26.02.2014   P1120724   26.02.2014a

26.03   Afgańska rzeczywistość czyli Khaled Hosseini – “Tysiąc wspaniałych słońc”

Dzięki interesującej pozycji Khaleda Hosseiniego mogłyśmy poznać trzydzieści lat historii Afganistanu oraz dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę. Ich niełatwe życie zaowocuje, mimo początkowych konfliktów, wspaniałą przyjaźnią.

Najbardziej podobał nam się opis codziennego życia kabulskich kobiet pod nadzorem Talibów. Autor bardzo obrazowo i przekonująco pokazał sytuację afgańskich kobiet zawsze skazanych na kaprysy mężczyzn, na przemoc fizyczną i psychiczną, na dotkliwe kary. To bardzo wyrazista pozycja napisana ze świetną znajomością obyczajowych i historycznych realiów Afganistanu, do którego sięgają korzenie pisarza.

P1120765

14.05   Co zdarzyło się w Łodzi i Tyneford  czyli Konrad T. Lewandowski  – “Perkalowy dybuk” oraz  Natasha Solomons – “Powieść w altówce”

Nadrabiając wielkanocną przerwę postanowiłyśmy omówić dwie książki. Pierwsza z nich „Perkalowy dybuk” K. T. Lewandowskiego to kryminał osadzony w realiach Łodzi 1929 r. Ciekawie pokazany rozwój przemysłowy miasta. Bogato nakreślone tło obyczajowe. I w to wszystko wpleciony wątek zabójstwa podkomisarza Księżyka z warszawskiego urzędu śledczego, który zadarł z tamtejszym półświatkiem, za co zostaje zesłany do Łodzi. Sprawę prowadzi jego zwierzchnik nadkomisarz Jerzy Drwęcki. Książka podobała się średnio, ponieważ zarzucono autorowi nieścisłości historyczne oraz szafowanie znanymi nazwiskami np. J. Tuwima, który pomaga niechlubnie w prowadzeniu śledztwa. Niektóre panie jednak nie zgodziły się z tą opinią.

Druga pozycja „Powieść w altówce” N. Solomons rozpoczyna się w 1938 r. i jest wzruszającą historią żydówki Elise Landau, która w jednej chwili musiała opuścić swoje szczęśliwe, dostatnie życie z rodziną we Wiedniu i wyjechać sama na służbę do dworu Tyneford, wspaniałego majątku nad zatoką w Anglii. Losy głównej bohaterki splatają się z losami właścicieli posiadłości. Nostalgiczny charakter powieści bardziej przypadł do gustu naszym paniom. Doceniły styl w jakim została napisana oraz znakomite pokazanie realiów obyczajowych dworów angielskich. Dużo pozytywnych emocji wzbudziła postać Elsie, która ze służącej staje się ….. i tu nie zdradzę tajemnicy. Warto sięgnąć po tę pozycje zwłaszcza, że zawiera ona dużo wątków autobiograficznych.

14.05.2014 14.05.2014a

25.06  Między rodziną a wilkami czyli Jodi Picoult – „Pół życia”

W czerwcu wróciłyśmy do bardziej współczesnych klimatów omawiając książkę „Pół życia”, autorki dobrze nam znanej, J. Picoult. Historia Luka Warrena, znanego przyrodnika i badacza życia wilków, oraz jego rodziny jest kanwą opowieści. Wypadek samochodowy, któremu ulega Luk i jego córka sprawia, że rodzina, podzielona pasją ojca, ponownie się łączy. Do kraju wraca z Bombaju wezwany przez matkę syn Edward, który musi podjąć jedną z najważniejszych decyzji życia.

Na jego drodze staje, bardziej emocjonalnie związana z ojcem, młodsza siostra Cara. Wychodzą na światło dzienne tajemnice, które sprawiają, że nic nie jest już tylko czarno-białe. Jak zwykle u J. Picoult emocje sięgają zenitu. I właśnie za to bardzo ją lubimy. Każda jej książka mocno angażuje czytelnika nie pozwalając mu pozostać biernym. Pisarka każdorazowo dogłębnie przygotowując się do swoich powieści pozwala nam wzbogacić swój zasób wiedzy. Tym razem dużo dowiedziałyśmy się o życiu wilków, ich zachowaniach, hierarchii i próbach akceptacji człowieka w stadzie (wiedzę oparła o praktyki Shauna Ellisa, autora książki „Żyjący z wilkami”).

25.06.2014  25.06.2104a

Lipiec 2014