PostHeaderIcon Cztery miesiące w DKK

24.09 Co było potem? czyli Rosamund Lupton – „Potem” oraz Maria Nurowska – „Księżyc nad Zakopanem”.

Po wakacyjnym odpoczynku chętnie podyskutowałyśmy, aż o dwóch książkach:

R. Lupton – „Potem” oraz M.Nurowska – „Księżyc nad Zakopanem”.

Pierwsza pozycja przykuwa uwagę od samego początku. P1150170

W londyńskiej szkole rozgrywają się zawody, gdy wybucha pożar. Grace, matka Jenny, wbiega do środka płonącego piekła, gdy nagle coś ciężkiego uderza ją w głowę i kobieta zapada w stan śpiączki. Uwalnia się ze swojego ciała i spotyka „ducha” swojej córki. Obie nie wiedzą, kim lub czym są: żyją, ale mogą poruszać się poza ciałem. Razem przechodzą przez koszmar i z góry obserwują toczące się wydarzenia. Wychodzi na jaw, że szkoła nie spłonęła przypadkowo.Tymczasem w szpitalu okazuje się, że przed Jenny kilka tygodni życia, jeśli nie znajdzie się dla niej dawca serca. Grace chciałaby oddać córce swoje serce. Musi tylko szybko poinformować o tej decyzji swojego męża…

Książka generalnie wzbudziła zainteresowanie. Panie chwaliły pomysł i ciekawą, prawie kryminalna akcję. P1150169 Wywołała w nich silne emocje i zastanowienie, co czuje człowiek gdy jest w śpiączce.

Druga książka to powieść autobiograficzna opisująca historie z życia Marii Nurowskiej.

Panie stwierdziły, że najbardziej zainteresowała je historia kolejnych domów i mężczyzn z nimi związanych.

Książka podobała się, ale nie pozostanie na dłużej w pamięci. P1150171

29.10 Tułacze życie czyli L. Di Angeli-Ilovan – „Żniwo gniewu”

Wreszcie trafiła się pozycja, która zachwyciła wszystkie nasze panie. P1150198

Historia tułaczki dwóch sióstr, Kaszmiry i Maruszki, od kresowych miasteczek i okupacji sowieckiej, przez wsie i napotkanych w lasach partyzantów, po przymusową pracę na folwarku niemieckiego arystokraty i osadnictwo na Ziemiach Odzyskanych. Te nieprawdopodobne, ale jakże typowe dla mieszkańców Kresów losy stały się osnową „Żniwa gniewu”. To opowieść o kobietach wprzężonych w tryby wojny, o ich sile i woli przetrwania, o oddaniu dla drugiego człowieka i pielęgnowaniu tradycji rodzinnych. 1 2

Powieść opowiedziana prostym, pięknym językiem urzekła i wzruszyła nasze panie. Niektóre z nich znalazły również odpowiedniki losów głównych bohaterek wśród swoich bliskich.

26.11 Kawałek historii Łodzi czyli R.Piotrowski – „Ślepy Maks”

Kolejna biograficzna pozycja w naszym DKK.

Historia łódzkiego gangstera, analfabety, który „trząsł” częścią miasta w latach dwudziestych i trzydziestych minionego wieku.
Autor opierając się na dokumentach, doniesieniach prasy z tamtego okresu i relacji świadków, próbuje dociec jaki Menachem Bornsztajn (Ślepy Maks) był naprawdę, oddzielając fakty od mnóstwa legend, które powstały za życia gangstera i żyły własnym życiem po jego śmierci.

Nie wszystkim paniom omawiana pozycja podobała się. Jedna była wręcz oburzona faktem tak ładnego wydania książki, o tak kontrowersyjnej postaci. Trzeba jednak przyznać, że książka znacznie uzupełnia naszą wiedzę o historii Łodzi tamtych czasów. I to główna jej zaleta, którą mocno podkreślało większość pań. Szkoda tylko, że autor zamieścił tak mało zdjęć. P1150239 P1150242

10.12 Tajemnica na pokładzie samolotu czyli M. Bussi – „Samolot bez niej

Intrygujący tytuł i ciekawa okładka sprawiły, że panie postanowiły podyskutować o tej pozycji i trzeba przyznać, że nie było słów rozczarowania.

Kim jest jedyna ocalała z katastrofy lotniczej, trzymiesięczna dziewczynka? Dwie rodziny – biedna i bogata – walczą o opiekę nad nią. Bogatej pomaga wynajęty przez nią prywatny detektyw, który tuż przed rozwiązaniem zagadki pada ofiarą morderstwa. Zostawia jednak dziennik zawierający szczegóły przeprowadzonego śledztwa. Zostajemy wciągnięci w zapierający dech w piersiach pościg prze całą prawie Francję do chwili, aż wszystko stanie się jasne.

Wciągająca intryga, szybka akcja, dużo tajemnic oraz piękny język to gwarancja nieprzespanej nocy.

A po dyskusji był czas na życzenia i świąteczne prezenty.

P1150243 P1150251 P1150250

Maj 2015