PostHeaderIcon 2016 Pół roku w DKK

25.01 „ Jak obraz może zmienić życie” Tratt D. – Szczygieł

Donna Tratt pisze swoje powieści długo, czasem dekadę. To nas zaintrygowało, dlatego postanowiłyśmy zapoznać się z niezwykle dobrze ocenianym przez krytyków utworem „Szczygieł”. Epicka powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie od nowa, i o bezlitosnych kolejach losu. Mocno męcząca, rozwlekła, ale niezła literacko. Nie oceniłyśmy jej tak dobrze jak krytycy. Dla bardzo zdesperowanych.

29.02 „ Kryminalne zagadki Giverny” Bussi M. – Czarne nenufary

Druga książka tego autora, o której zdecydowałyśmy się porozmawiać. Kryminał, z malarskim światem  Moneta w tle, dobrze nam się czytał. Mocno zagmatwana akcja wciąga od pierwszych stron. Szybko jednak przekonujemy się, że wszystko jest tylko złudzeniem, zwłaszcza kiedy lustrzane odbicia dostarczają nowych poszlak i zacierają ślady. Warto przeczytać ze względu na opisy Giverny, ukochanej miejscowości C. Moneta. Podpowiadamy, że zainspirowane książką odbyłyśmy wirtualny spacer uliczkami tego urokliwego miasteczka odnajdując miejsca opisane w powieści.

P1160466P1160469P1160470

21.03 Kosmowska B. – Gobelin

Osnowę powieści stanowi historia Anny i jej alkoholizmu, a może raczej jej przyjaźni z Konstancją i Zuzanną i bezradności bliskich ludzi wobec czyjegoś uzależnienia. Mocna i trudna. Życiowa i prawdziwa. Opowieść o słabości i sile. Dobra powieść, choć nie dla wszystkich. Warto się jednak zastanowić, czy i my nie podlegamy sile używek.

Dzień Poezji 2016 (5)Dzień Poezji 2016 (2)

26.04 „Nic nie jest takie, jakim się wydawało…” Donovan R. – Co, jeśli….

Młodzieńcza miłość Cala Logana odnaleziona rok po zakończeniu szkoły, pod innym imieniem i nazwiskiem, z inną osobowością, ma wiele tajemnic. Wokół nich skupia się akcja książki.

Książka zbyt młodzieżowa jak na gusta naszych pań. Niezbyt nam się podobała.

30.05 „ Japonia roku Królika” Milewski P. – Dzienniki japońskie

Piotr Milewski dotarł do Japonii w roku Królika. Akurat zaczęła się pora deszczowa i nad Wyspami na półtora miesiąca zawisła szara zasłona z chmur. Wybrał najbardziej wymagający rodzaj podróżowania. Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem. Wraz z nim starałyśmy wniknąć w ducha archipelagu i zrozumieć mieszkających tam ludzi. Dobrze napisana książka dająca zrozumienie podróżowania jako takiego: o jego filozofii i sensie, a także piętnie, jakie odciska na podróżnikach. Kochającym różnego rodzaju wyprawy polecamy.

27.06 „Tajemnicza sprawa w Hajnówce” Bonda K. – Okularnik

Dalsze losy profilerki Saszy Załuskiej. Akcja książki dzieje się głównie w Hajnówce – co nas zainteresowało. Dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących polsko-białoruskich stosunków. Interesująca książka, choć mocno zagmatwana. Za dużo wątków, postaci a może i nawet stron. Polecamy dla wytrwałych, choć ta część jest znacznie lepsza niż pierwszy „Pochłaniacz”.

Czerwiec 2016
« Maj   Lip »