PostHeaderIcon 2017 Pół roku w DKK

30.01 „Wędrówki po muzułmańskim świecie i literacka wydmuszka” Murek W. – Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, Nawaz Z. – Śmiejąc się w drodze do meczetu. Przygody Muzułmanki w zachodnim społeczeństwie

Ze względu na remont biblioteki miałyśmy trochę więcej czasu na poczytanie książek, dlatego omówiłyśmy dwie pozycje. Pierwsza o dziwnym tytule „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” to typowa literacka wydmuszka. Nie brak autorce wyobraźni, ale ten typ realizmu magicznego absolutnie nie przypadł nam do gustu. Druga zaś pozycja „Śmiejąc się w drodze do meczetu. Przygody Muzułmanki w zachodnim społeczeństwie” spełniła całkowicie nasze oczekiwania. Sporo się dowiedziałyśmy o świecie muzułmańskim (choć trochę inne realia, bo to Muzułmanie mieszkający w Kanadzie). Forma podania wiedzy jest bardzo przystępna, humorystyczna i mocno autoironiczna. Czyta się tę książkę jednym tchem. Polecamy.

DKK 30.01.17 rDKK 30.01.17 r (2)DKK 30.01.17 r (3)DKK 30.01.17 r (4)

27.02 – „Nadmiar miłości może szkodzić” – Axelsson M. – Pępowina, Szczygielski M. – Les Farfocles

Kolejna psychologiczna powieść M. Axelsson, którą omawiałyśmy. Tym razem była to „Pępowina”. Jesienny sztorm i grupa ludzi „uwięziona” w restauracji. Stres wyzwala różne emocje, oraz budzi duchy przeszłości. Autorka pokazuje, jak głęboko potrafią tkwić rany zadane w dzieciństwie. Opowiedziana w „Pępowinie” historia stanowi dowód na to, że nadmiar miłości może być równie katastrofalny w skutkach jak jej brak. Dobra powieść pobudzająca do myślenia, choć momentami trochę nudnawa.

Jako przeciwwagę omówiłyśmy książkę M. Szczygielskiego „Les Farfocles”. Ta pełna humoru, a zarazem wzruszająca książka to współczesna opowieść o miłości, zdradzie w epoce internetu i dorastaniu, na które nigdy nie jest za późno. Też nam się podobała, choć „Pępowina” wywarła mocniejsze wrażenie.

Dzisiaj spotkałyśmy się po raz 100 w naszym DKK. Był tort i mnóstwo wspomnień. Istniejemy już 11 lat. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim Paniom, które zechciały poświęcić czas na czytanie i dyskutowanie. Jesteście wielkie.

Tym, które odeszły, aby nadal spotykać się w „niebiańskim klubie” również dziękuję. Pamięć o nich zawsze będzie w nas.

DKK 27.02.17 r (2)DKK 27.02.17 r (3)DKK 27.02.17 rDKK 27.02.17 r (5)

27.03 – „Ciężka emigracja zarobkowa” Kosmowska B. – Ukrainka

Lubimy wracać do niektórych autorów. To już trzecia powieść p. Kosmowskiej, którą omawiałyśmy. Historię młodej wiolonczelistki Iwanki z Ukrainy, która przyjeżdża do Warszawy w poszukiwaniu lepszego życia, spotyka różnych ludzi poznaje ich zwyczaje, marzy się jej dobra praca i lepszy byt.
Smutna opowieść, ale nam się podobała. Mimo wszystko wyzwalająca pozytywne emocje i wzruszenia. Polecamy.

24.04 „Znakomita” – Enerlich K. – Rzeka ludzi osobnych

Dość rzadko nam się zdarza, abyśmy wszystkie miały podobną opinię o przeczytanej książce. „Rzeka ludzi osobnych K. Enerlich to opowieść o świecie staroobrzędowców. Świetnie pokazana ich historia, obyczajowość i jak odnaleźli się na ziemiach polskich. Czytanie tej książki to zaproszenie do wyprawy w przeszłość. Powieść urzekła nas klimatem i ogromnym szacunkiem dla tych ludzi. Bardzo polecamy.

29.05 „ Hiszpańskie fiesty”– Kobylarczyk K. – Pył z landrynek

Ciekawa reporterska relacja z trzymiesięcznej wyprawy autorki śladem hiszpańskich fiest. Zastanawiałyśmy się, czego to ludzie nie wymyślą żeby się zabawić. Trochę powspominałyśmy imprezy, niekoniecznie hiszpańskie, w który uczestniczyłyśmy oraz obejrzałyśmy krótkie filmiki pokazujące opisane w książce fiesty. Całkiem sympatyczna pozycja, ale o czym tu dyskutować. Chyba o ludzkim szaleństwie.

29.05 (2)29.05 (3)29.05 (5)

03.07 „Ponadczasowa” – Lee H. – Zabić drozda

Powieść doskonale oddająca ducha amerykańskiego Południa lat trzydziestych XX wieku. Prosta narracja głosem ośmioletniej dziewczynki bardzo nam się podobał. Momentami zabawna, momentami wzruszająca, mówiąca jak powinno wychowywać się dzieci w poszanowaniu drugiego człowieka, nawet gdy ma inny kolor skóry. Aktualna do bólu. Powinna być lekturą szkolną.

03.07 (2)03.07 (3)03.07

Sierpień 2017