PostHeaderIcon Drugie półrocze w DKK

25.09 „Dwie podróże” – Szostak W. – Sto dni bez słońca oraz Mercier P. – Nocny pociąg do Lizbony

To miała być zwyczajna wymiana uniwersytecka. Lesław Srebroń trafia na Finnegany, by spędzić semestr jako wykładowca na tamtejszej uczelni. Powieść Wita Szostaka to zjadliwa satyra, w której w krzywym zwierciadle pokazane jest środowisko akademickie oraz system kształcenia na wyimaginowanej uczelni. To również historia współczesnego Don Kichocie, który nie potrafi zrezygnować ze złudzeń. Nam ta książka średnio przypadła do gustu, ale i tak była lepsza niż powieść P. Merciera „Nocny pociąg do Lizbony”. Historia człowieka, który wyruszył pod wpływem przeczytanej książki do Lizbony, by tropić ślady życia jej autora. Bardzo nas ta pozycja znudziła. Absolutnie nie polecamy.

23.10 „Magiczne opowiadania” – Cygan J. – Przeznaczenie, traf, przypadek

Jacek Cygan, niezrównany poeta polskiej piosenki napisał książkę, która nas zachwyciła. „Przeznaczenie, traf, przypadek” to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze. Przepiękny, poetycki język sprawia, że pozornie nic nieznaczące zdarzenia wyzwalają ogrom emocji. Dawno nie czytałyśmy tak pięknej pozycji. Polecamy.

20171023_170615

27.11 „Rodzinna historia” – Sznajderman M. – Fałszerze pieprzu

„Fałszerze pieprzu” to niezwykła książka pokazująca splątane historie rodzinne. Pieczołowicie odtworzone losy dwóch rodzin – żydowskiej i polskiej – fascynują ogromem pracy włożonej przez autorkę odnajdującej ślady ich istnienia w przedwojennej prasie, archiwach, zapisach hipotecznych, książkach telefonicznych. Bardzo ciekawe są fotografie przedstawiające codzienne życie bohaterów tej opowieści. Książkę czyta się dość trudno (dużo dat, nazwisk, zdarzeń). Jest ona jednak wspaniałym miejscem poznania wielu faktów historycznych, jak i zastanowienia się nad ulotnością istnienia i złożoność polskich losów. Polecamy.

27.1127.11a27.11b

11.12. „Jak to się w życiu splatają losy” – Wilczyńska K. – Właśnie dziś, właśnie teraz

Trzy kobiety, trzy historie, jedna tęsknota – za życiem, w którym jest się dla kogoś naprawdę ważnym. Nieszczęśliwy wypadek skruszy dotychczasowy porządek i splecie ich losy… Każdej z kobiet przyjdzie zmierzyć się z innymi problemami i każda będzie musiała stawić czoło prawdzie, nie zawsze przyjemnej. Prawdzie o sobie samej i o najbliższych. Bo czasami życie musi nami mocno potrząsnąć, żebyśmy odnaleźli jego sens.

Właśnie dziś, właśnie teraz przekornie pokazuje, że czekanie może okazać się zgubne, a tragedia nie zawsze zapowiada koniec, lecz początek czegoś naprawdę wyjątkowego.

Ciekawa książka chociaż naszym paniom niezbyt przypadła do gustu. Średnio polecamy.

11.12 (2)11.12 (3)11.12 (4)11.12 (5)

Styczeń 2018
« Gru